Nasıl Laptop Bakım yapmak ve Pc Sorunlarını Azaltır

Bilgisayarlar, geçtiğimiz on yılda, işadamları, profesyoneller, öğrenciler, ev eşyaları ve diğer insanlar arasında büyük bir müşteri tabanını kurdu. Bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, bilgisayar imalat şirketleri, sürekli iyileştirme teknolojileri ile rekabet etmek ve tüketicilerine makul fiyatlı oranlarda en etkili seçeneklerle hizmet vermekte zorlanıyorlar.

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, ultrabook’lar ve bu türden çeşitli cihazlar, pratik olarak benzersiz bilgisayar türleri dışında hiçbir şey değildir. Dizüstü bilgisayarlar ve diğer kişiler, toplantılar, seyahatler ve açık havada taşınabilir bilgi işlem gereksinimlerini karşılamakla birlikte, bir işyerinde konuşlandırılacak en iyi makineler olarak kabul edilmektedir. Ancak, yanlışlıkla ortaya çıkabilecek Bilgisayar sorunlarıyla nasıl baş edeceğinize hiç inandınız mı? Makinenize inatçı virüs bulaşmışsa ve acil bir posta göndermeye izin vermiyorsanız ne yapacaksınız? Bu gibi sorunlardan bazıları önceden haber verilmeksizin ortaya çıkabilir, bu nedenle bu tür durumlarda uzak durmak için bilgisayarınızı sürdürmesi önerilir.

Bu yazıda, Bilgisayar zorluklarını azaltmaya ve bilgisayarınızı çalıştırmaya devam etmeye yardımcı olacak basit bakım talimatlarını okuyacaksınız.

1. Etkili bir antivirüs planı kullanın

Virüs ve kötü amaçlı yazılım tehditlerini ortadan kaldırmak için, bir Pc gerçekten verimli ve verimli bir antivirüs sistemi ile çalışarak korunmalıdır. Virüsler, makinelerinizin içine gizlice gizlerler ve yanlış işleyen ve yavaşlamaya neden olabilecek donanım öğelerinin yanı sıra bilgisayar yazılımınıza saldırırken de korunurlar. Bazı kötü amaçlı yazılım uygulamaları, bireyi yabancılarla olan hassas veriler kadar doğru bir şekilde ortaya koymakta etkilidir ve belki de kişisel ve ekonomik kayıplarla sonuçlanabilir.

İlk aşamalarda böyle tehditlere karşı ilgi göstermezseniz, uygulamalar yavaş yüklenmesi, gereksiz hata mesajları, yavaş başlatma, Windows’un donması ve donanım bileşenlerine zarar verilmesi olası sonuçlar olabilir. Sadece başarılı bir sistem kurmanız bile etkinleştirmeyecek, bilgisayarınızı en güncel virüs tehditlerine karşı savaşmaya hazır tutmak için güncellemeleri otomatik olarak indirip ayarlamanız gerekecek. Periyodik olarak eksiksiz bir sistem taraması planlamak, bir virüs veya kötücül yazılım bulaşmasını belirlemenize yardımcı olabilir.

2. Windows Güncelleştirmelerini otomatik olarak yükleyin

Windows güncellemelerinin otomatik olarak yüklenmesi, bilgisayarınızın korunması ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için maliyetsiz bir yoldur. Bunu yalnızca açmak zorunda kalırsınız ve Microsoft’un en güncel güvenlik ve diğer önemli güncellemelerini otomatik olarak edinirsiniz. Aynı işlemi yapmak için Microsoft Update web sitesine gidin ve Yönet Paneli’ndeki Windows Update’i açmak için adım adım yol gösterileceksiniz. Seçimi yaptıktan sonra, en yeni güvenlik ve performans iyileştirme güncellemeleri bilgisayarınıza derhal ve güvenilir bir şekilde kurulacaktır.

Otomatik güncelleme özelliğini açtıysanız, güncellemelerin çoğu otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Fakat, bazen Windows Update, bir yükleme işlemi boyunca girdi isteyecektir. Görev çubuğunun doğru olduğuna dair bir bildirim görürseniz, ilerlemeden önce onu tıklamayı unutma. Unuttunuz ve bir Windows Update uyarısına tepki vermezseniz, bilgisayarınız kritik bir indirmeyi özlüyor olabilir veya bir virüs bulaşmasının kurbanı haline gelebilir.

3. Casus yazılım araçlarını tespit etmek için anti-spyware yükleyin

Casusluk bazı şeyleri yasadışıdır, ancak akıllı bir şekilde idam edilirse, parasal cephelerde olduğu kadar özel olarak büyük zarar verebilir. Çeşitli malware ve spyware yazarları, masum kullanıcıları yakalamak için promosyon mesajları, sahte sözler, piyango ödülü geliri ve diğer gerçek dışı yöntemleri benimser. Bir kullanıcı, belirli reklamı veya e-postayı tıkladıktan sonra, casus yazılımlar cihazınıza yüklenir ve ekonomik olarak etkinleştirildikten sonra, ekonomik ayrıntılar kadar özel bilgilerinizi, kaçıranlara gönderir.

Web tehditlerinde önlemek için cihazlarınızda güçlü bir anti-spyware programı kurmanız önerilir. Dikkatsiz bir davranış, birçok kaçakçı veya kimlik hırsızını PC’lerinize saldırmaya ve önemli bilgilerinizle dolaşmaya belki de davet edebilir. Karlı kurulum üzerine, plan cihazlarınızdaki gayri meşru erişim hakkında sizi güncelleyecek ve derhal onları bırakabilirsiniz.

dört. Web’den bilinmeyen bilgisayar yazılımlarını indirip kurmayın

Bilinmeyen bir yazarın veya bilinmeyen bir yazılımın aldığı bir e-posta, cihazınızda enfeksiyon bulaştırabileceğinden eşit derecede zararlı olabilir. Bilinmeyen bir yazılım programını indirmek veya kurmak için tıklar tıkmaz içerideki virüs iyi bir şekilde devreye girebilir ve bilgisayarınıza veya donanım öğelerine onarılamaz ölçüde zarar verebilir. İnatçı bir zararlı yazılım ya da virüs, Windows kayıt defterine zarar verebilir, bu da belki de bir Bilgisayarın çalışmasında bir sürü hata doğurabilir.

Bilinçli olduğunuz yalnızca bu uygulamayı ve uygulamaları indirmeniz önerilir. Olası bir enfeksiyon olasılığı veya belirsiz davranıştan şüpheleniyorsanız hemen programı kapatın veya anti-virüs planınızı uygulayarak genel sağlık durumunu kontrol edin. Çeşitli internet siteleri, zararlı yazılım yazarlarının virüsleri ve zararlı yazılımları yaymalarına yardımcı olur, bu nedenle yalnızca güvenilir web sitelerinden indirir ve programı kontrol ettikten hemen sonra yükleyin.

5. Gereksiz programları kaldırın

Cihazınızda o anda bulunan uygulamaların listesini dikkatle izleyin. Zorlu disk sürücünüzün önemli alanını iyi işgal edebileceklerinden cihazınızda gereksiz bir sistemin çalışmadığından emin olun. Pc’yi daha hızlı çalıştırmak için arabanızdaki boş alanlardan biraz daha fazla. Genellikle acil kurulum için biraz alan ve farklı web sitelerine göz atarak çalıştırılacak komut dosyaları bırakın. Kaldırma düğmesine basmadan önce, önemli bir sistem kaldırıldıysa cihazınızın pratikte yanlış çalışmasıyla karşılaşabileceğinden, bu programları yalnızca kaldırmanız gerekir.

altı. Gelişmiş bir göz atma uygulaması kullanın

Yeni göz atma uygulamalarının çoğu, cihazlarınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı koruyan bir güvenlik işleviyle birlikte gelir. Erişilebilirse, yazılım programınız için donanım bileşenleri kadar potansiyel olarak tehlikeli olabilecek önemli güvenlik ihlalleriyle yüzleşmeniz gerekebileceğinden, Net Explorer’ı kullanmaktan uzak durmaya çalışın. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari ve diğer birçok tarayıcı sofistike üretkenlik ve güvenlik yetenekleriyle zenginleştirilmiş Net’den daha fazla mevcuttur. Bu nedenle tarayıcılarınızı akıllıca bir şekilde virüslerden, kötücül yazılımlardan ve kimlik hırsızlığı tehditlerinden uzak tutmayı tercih edin.

Yukarıda bahsettiğiniz, yönetmenize yardımcı olabilecek ve bilgisayarınızı çok daha yararlı bir şekilde tutabileceğiniz bazı stratejilerdir. Avast, Norton, Kaspersky, Bitdefender ve Zone Alarm son derece fantastik tamamen özgür antivirüs ve Güvenlik Duvarı programlarından bazılarıdır. Hatta yardım isteyebilir ve BT’nizi standart bir temelde sürdürmek için bir BT uzmanının desteğini alabilir. Firefox müşterileri, bir kullanıcının onaylamadığı sürece tüm net komut dosyalarını engelleyen, en etkili ağ güvenlik araçlarından biri olan NoScript’e erişebilir. Kötü niyetli internet sitelerinden yüklemeyi veya yüklemeyi önlemek için herhangi bir web sayfasını kara listeye ekleyebilir ve doubleclick.net üzerinde var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızı normal bir şekilde saklayın ve bir miktar daha cüzdanınıza kaydedin!