Windows Kayıt Defteri İçin Basit Bir Kılavuz

Birçok müşteri kendi işlevselliğini artırmak ve yöntem hatalarından kurtulmak için kendi bilgisayarlarını kişiselleştirmek ve optimize etmek için yaklaşımlar elde ediyor. Bununla birlikte, kişisel bilgisayarın Windows kayıt defterine başvurmadan değiştirilemeyen belirli öğeleri vardır. Fakat günümüzde çoğu insan bu konuyla yabancı olduğundan, bu aracı uygulamaktan çekinmektedirler. Bu nedenle, kayıt defterini regedit.exe aracılığıyla düzenlemeye ilişkin temel bilgiler ve bunu yararınıza nasıl değiştirebileceğiniz aşağıda belirtilmiştir.

Windows Kayıt Defteri Nedir?

Windows Kayıt Defteri, bilgisayarınızın donanımı, yazılım programı ve kullanıcı hesaplarıyla ilgili tüm bilgileri ve gerçekleri depolayan veritabanına ilişkindir. Bu nedenle, bilgisayar sisteminizi her kullandığınızda, kayıt defterinde kullandığınız her öğenin ayarları için işletim sistemi görünür.

Normalde işletim yönteminiz, tekniğinizde yüklü tüm bileşenlerin “regedit” dosyalarını otomatik olarak oluşturur. Sonuç olarak, her girişi manuel olarak kurmanıza gerek yoktur. Ayrıca, yeni başlayanlar için girişlerini değiştirmek tavsiye edilmez, özellikle de yöntemlerin her birinde dönüşümün etkisini bilmiyorsa.

Nasıl oldu da bir kayıt defteri var?

Windows 95’den önce, işletim sistemleri INI dosyalarını depolar. Bu INI dosyaları, donanımdaki her birinin ve bilgisayara yüklenen yazılımın ayrıntılarını saklar. Bununla birlikte, Windows işletim sisteminin geliştiricisi Microsoft, her INI dosyasının gerçekten sabit sürücüye dağılmış olması nedeniyle bu yapının kaotik olduğunu düşünüyor. Ayrıca, dizüstü bilgisayar veya bilgisayar müşterileri, INI dosyalarını değiştirdikten veya sildikten sonra yönteme zarar verebilirler.

Bu sorunu gidermek için kayıt defteri yapıldı. Sistemle ilişkili tüm verilerin veritabanı olarak hizmet eder. Bu nedenle, bu veritabanının tanıtılması nedeniyle yöntem ayarlarının değiştirilmesi oldukça kolaylaşır.

Öyle bile olsa, bu araç yalnızca Windows platformu için geçerlidir. Windows 95 sürümünden başlayarak işletim sistemlerine uygulanır. Apple ve Linux gibi diğer platformlar, ilgili sistem gerçeklerini depolamak için bu araçtan başka bir yol daha kullanıyor.

Kayıt defterinin bileşenleri nelerdir?

“Regedit.exe” dosyasını açtıktan sonra, ikili ağaç görürsünüz. Bu, iletişim kutusunun sol tarafında bulunan regedit öğelerinin hiyerarşik bir gösterimidir. Başımdaki Bilgisayarım’dan başlar ve bu, aşağıdaki gibi temel bileşenlere ayrılır:

* “HKEY_CLASSES_ROOT”

* “HKEY_Existing_USER”

* “HKEYNeighborhood MACHINE”

* “HKEY_Users”

* “HKEY_Current_CONFIG”

HKEY_CLASSES_ROOT bölümü, Eleman Nesne Modeli (COM) sınıfları ve dosya ilişkileri hakkında bilgi içerir. Bu nedenle, bir dosyayı her açtığınızda, yönteminiz dosyalarınızı hangi sistem tarafından açılacağını görmek için girdileri yukarı çeker.

HKEY_Customers ve HKEY_Present_USER kategorileri, Windows atmosferi ayarları ve donanım / yazılım tercihleri ​​gibi kullanıcı verilerini depolar. Bilgisayarınız bu kullanıcı masaüstünü tercih ayarlarına göre yükleyebilmek için bilgisayarınıza her eriştiğinde bilgisayarınız bu girdileri arar.

HKEY_Nearby MACHINE yakındaki makinenizle ilgili tüm verilere aittir. Sonuç olarak, tüm donanım, yazılım programı, program ve güvenlik ayarları bu bileşende bulunur.

Son olarak, HKEY_Present_CONFIG bölümü, sisteminiz tarafından kullanılan mevcut donanım hakkındaki bilgileri tutar. Bu bilgiler her önyüklemede yeniden oluşturulmuştur.

Kayıt defterine nasıl erişiyorsun?

Bunu yapmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni veya regedit.exe’yi kullanın. Bu araç, yerel sürücünüzdeki Windows klasöründe bulunur. Regedit.exe dosyasını açmak için, aşağıdaki eylemlere uyun:

* Başla Düğmesini tıklayın.

* Uygulamaları ve dosyaları ara alanında, “regedit” öğesini çeşitlendirip Enter’a tıklayın. Bu sistem Arama çubuğunun üzerinde yer alacaktır.

* Açmak için regedit uygulamasını tıklayın.

Yeni bir plan oluşturduğunuzda, yeni bir kullanıcı profili oluşturursanız veya yeni bir donanım eklerseniz, Windows platformu her eylem için karşılık gelen regedit bilgilerini oluşturur. Regedit.exe, yöntemdeki tüm kayıt defteri girdilerini görmenizi sağlar.

Kayıt defterindeki girdileri nasıl değiştirirsiniz?

Regedit.exe’yi açtıktan sonra, ikili ağaç görürsünüz. Bu ağaç, yönteminizdeki bir klasörle temsil edilen tüm önemli öğeleri içerir. Her bir bileşen, regedit girişlerini barındırır; bu, bir Yönetici hesabı uygularsanız, özgürce değiştirebilirsiniz.

Örneğin, mevcut kullanıcının kullanıcı adını ayarlamak istediğinizi varsayalım. Bu nedenle, karşılık gelen giriş başlığını ortaya çıkarmalısınız. Tüm müşteriler için kayıt defteri girdilerini görmek için HKEY_Current_USER klasörünü tıklayın ve ardından “Uçucu Atmosfer” i tıklayın. Son olarak, kullanıcı adını değiştirmek için, temel olarak “kullanıcı adı” nda önemli olan değeri değiştirmeniz gerekir.

Bu kısa makaleyi bitirdikten sonra, sisteminizdeki Windows Kayıt Defteri’nin işlevlerini ve önemini kavramanız için bir konumda olmalısınız. Bu sayede artık bilgisayarınızın ayarlarını değiştirme konusunda daha geniş bir alana sahipsiniz.