USSD ve SMS Teknolojileri: Benzerlik ve Varyasyonları Bulma

Bu raporda, bir GSM hizmeti olan Yapılandırılmamış Tamamlayıcı Hizmetler Bilgileri (USSD) hakkında ipuçları bulunur. Aboneler ve uygulamalar arasında yüksek hızda etkileşimli iletişim sağlar. Genellikle USSD’nin, SMS’den farklı olarak, USSD’nin oturum yönelimli olduğunu söyleyerek SMS hizmetine eşdeğer olduğu kabul edilir. Daha çok çalış…

USSD, USSD’nin hızlı metin mesajları göndermesine ve almasına izin verdiği şekilde SMS teknolojisine eşdeğerdir, ancak açıklandığı gibi oturuma yöneliktir. Bu şekilde, USSD, sorgu gönderme ve yanıt alma arasında inanılmaz derecede kısa bir gecikme sunar. Sonuç olarak, metin içeriğini bir hizmet olarak sunabilir.

USSD çözümleri için bir USSD Ağ Geçidi gereklidir. Bu ağ geçidi, operatörlerin USSD’ye taşıyıcı olarak mesajlaşma servisleri sunmalarını ve daha hızlı yanıt vermelerini sağlar. Bu durumda, platform SMS hizmeti ve bir SMS ağ geçidi için tamamlayıcıdır. USSD geçidi, uygulamaları ve GSM şebekesini içeren 182 karaktere kadar USSD mesajlarını aktarır.

Hem SMS hem de USSD teknolojileri varsayılan olarak taşıyıcı olarak sinyal kanalı kullanır. SMS’in aksine, USSD bir perakendeci ve ileri işlevsellik sağlayacak konumda değildir. Gerçek zamanlı oturum odaklı bir hizmettir. Bir kullanıcının USSD’ye sahip bir servise girmesinden sonra bir oturum oluşturulduğunu ve kullanıcı, uygulama ya da zaman aşımından çıkana kadar kablosuz bağlantı açık kalacağını belirtir. Bu şekilde USSD, etkileşimli uygulamalar için en iyi yanıt sürelerini sunabilir. Her bir ve her tek etkileşime bir USSD oturumu ayrılması gerekir.

USSD, SMS teknolojilerinden daha fazla fevkalade avantaja sahiptir: USSD, dolaşım ağlarında erişilebilir ve USSD mesajları, abonenin Yaşayan Ağına yönlendirilir.

Bir USSD ağ geçidi, SS7 (Sinyalleşme Tekniği 7) protokol yığını MAP (Mobil Uygulama Bölümü) kullanan HLR gibi GSM şebekesi varlıklarıyla iletişim kurabilir. USSD ağ geçidi, oturum kimliği havuzundan oturum kimlikleri alır ve gönderir ve oturumları korur ve yok eder. MAP (Mobil Uygulama Bölümü) katmanı her biri sunucuda ve cep telefonlarında bulunur.

USSD ağ geçidinin ana faaliyeti, MAP katmanından gelen iletileri beklemektir. Ardından, bu mesajları SMPP veya HTTP veya başka erişilebilir yollarla bir içerik materyali sağlayıcı programına yönlendirir. USSD ağ geçidi de iletileri itebilir. Bu nedenle, desteklenen 1 yönlü ve 2 yönlü mobil oturumlardan ötürü etkileşimli diyaloglar kadar kolay kolay bildirimler için kullanılabilir.

Bazı başka terimleri tartışmak da kritik öneme sahiptir: PSSR, USSN ve SSCB. Yapılandırılmamış Ek Hizmet İsteği (USSR), USSD ağ geçidi tarafından bir mobil kullanıcıya oturum başlatmak için kullanılabilen bir mesajdır.

Örneğin, Özgeçmiş NG SMS Gateway bir SMS ağ geçidi yazılım programıdır, ancak bir USSD geçidi değildir. Bununla birlikte, desteklenen GSM modemlerinde USSD mesajları göndererek ve alan USSD çözümleri için bir istemci olarak işlev görebilir.

Özgeçmiş NG SMS Gateway kullanarak bir USSD isteği göndermek için tek yapmanız gereken SMS: TEXT mesajı göndermek ve USSD ayrıntılarını alıcı numara alanına yerleştirmek. Bu SMS ağ geçidi, USSD’yi kullanıcı arabiriminden ve herhangi bir uygulamadan göndermenizi sağlar; örneğin, USSD isteklerini göndermek için bir veritabanı sunucusu kullanabilirsiniz. Tipik olarak, USSD taleplerine verilen yanıtlar, bir SMS mesajında ​​şebeke tarafından geri gönderilir. (Daha bir çok gerçek:

Kaynak: (Ozeki NG SMS Gateway’in resmi web sitesi)