Sayılarla Evsizlik

Evsiz olduğuna inandığınız belirli bir kişiyi hiç gözlemlediyseniz elinizi kaldırın. Tüm ellerin bittiğini görebiliyorum!
Bu hafta 61 yaşında olacağım ve gençken senaryo şu an olduğu gibi değildi. Benim gençliğimde, evsiz olan insanların büyük çoğunluğu erkekti. Evsiz olan çok az sayıda kız ve hatta daha az çocuk vardı.
Eskiden, evsiz çocuklar “hobos” ya da daha kötüsü gibi sözcükler deniyorduk. Onları “rayları sürmek”, demiryolu yük vagonlarını açıp kapatmak ve seçtikleri bir hayat yaşamak, özen ve üzüntü olmaksızın öngörüyorduk. O zamanlar evsiz hayatı romantik hale getirmiş ve hayattan zevk alan evsiz erkeklerin topluma karşı ulaşılabilir sorumlulukları üzerinde herhangi bir düşünceye sahip olmayan canlandırdığı Lee Marvin’e bakan “Kuzey İmparatoru” gibi filmler yaratılmıştır.
Şimdi, bu evsizlik resmi değil. Uzmanlığımda keşfettim:

* Evsiz olan insanların% 40’ı bayanlar ve gençler. Yaşam biçimleri hakkında mutlu filmler yok, gerçekte, kimse onların durumundan bahsetmiyor. Ve şüphesiz, bu bayanlar ve küçük çocuklar evsiz kalmayı seçmedi. Maddeler daha da kötüye gidemese de, evsiz kalmaya başlayan kadın ve çocuk sayısı artıyor.
Günümüz evsiz insanların% 25’i savaşta, normalde Vietnam Savaşı’nda görev yapmış kişilerdir. Bu sayının düşeceğini sanıyordum, ancak Irak Savaşı gazileri zihinsel ve fiziksel olarak iyi olmayı umursamadan ya da hiç önemsemiyorlardı, bir süre için gerçekten% 25 düzeyinde kalacaktı. Savunma Bakanlığı, geri dönen Irak Savaşı gazilerinin% 17’sinin travma sonrası travma sonrası gerilim bozukluğu (TSSB) ile geri döndüğünü tespit etti. TSSB (eski adıyla “savaş yorgunluğu” olarak bilinir) belki de kurbanları için 30 ila 40 yıl arasında var olan bir durumdur.
Bugün şu anda evsiz olmak için bulunduğum insanların% 35’i, bir çeşit yıkıcı olumsuz bir bilgi birikimine sahip olan çocuklar. Gerçekten evsizlerin ücretsiz yaşam tarzı nereye gitti? Erkeklerin ve kadınların evsizleşerek yaşamak için seçtikleri özgür yaşam tarzının hiç olmadığı görüşünü bir efsane olarak önermekteyim. Hiçbir şekilde olmadı. Fakat mit, hareketli resimler için iyi bir hikaye dizisi sundu.
Altmış yıl içinde ne oldu? Evsiz kimdir? Neden açık havada yaşıyorlar? Neden evleri yok? Aman Tanrım, ne oldu?
2007’de, Evsizliğe Son Ulusal İttifak, “Homelessness Counts” (Homelessness Counts) adlı raporunu gerekçe göstererek dile getirdi:

* Amerika Birleşik Devletleri’nde her akşam 672.000 kişi evsiz kaldı (nüfusu 300 milyondan fazla).
* Bugün 3.five milyon insan Birleşik Devletlerde yıl boyunca evsiz kalmaktadır.
* Gerçekten 160.000 kişi Kaliforniya Eyaleti’nde evsiz (toplam nüfus 36 milyon). Los Angeles Konut Çözümleri Kurumu (LAHSA) “2007 Büyükşehir Los Angeles Evsiz Sayısı” raporunda Los Angeles İlinde (on yaşın üzerindeki nüfus) milyon), California orada:

* Her akşam evsiz olan ondan fazla 000 genç ve gençler.
* İlçede her akşam 74.000 evsiz erkek, kadın ve çocuk.
* 2006 yılı boyunca Los Angeles’ta evsizlik yaşanmış 141.000’den fazla kişi bugün “Los Angeles İlçesinin 2006 Hızlı Şartlı Konut Rehberinde” Sığınma Evliliği Ortaklığı, tüm evsiz sığınma evlerinde sadece 17.000’den fazla barınak yatağının bulunduğunu tespit etti. her gece evsiz olan 74.000 kişi. Kesinlikle, insanlar “dışarıda” yaşıyor çünkü “han” da alan yok.
            Evsizlik nedenleri nelerdir?

The Huffington Post’ta okumaya devam edin