Sayılarla Evsizlik

Evsiz olduğunuzu düşündüğünüz birisini fark ettiyseniz elinizi kaldırın. Tüm ellerin bittiğini görebiliyorum!
Bu hafta 61 yaşında olacağım ve gençken durum şu an olduğu gibi değildi. Benim gençliğimde, evsiz kalan insanların büyük çoğunluğu erkekti. Çok avuç kadın ve hatta evsiz kalan çocuklar çok daha az oldu.
Eskiden, bu evsiz erkekleri “hobos” ya da daha kötüsü gibi kelimeler olarak adlandırdık. Onlara “rayları sürüyor” demiştik, demiryolu yük vagonlarını açıp kapattı ve seçtikleri bir hayat yaşıyor, özensiz ve zahmetsiz bir şekilde yaşıyorlardı. O zamanlar, evsiz hayatı romantize edildi ve “Kuzey’in İmparatoru” gibi filmler üretildi; bu, evsiz erkekleri topluma karşı ulaşılabilir sorumlulukları üzerinde herhangi bir düşünceye yer bırakmadan canlanan en iyi şekilde canlandıran Lee Marvin’e bakıyordu.
Bugün, bu evsizlik imgesi değil. Deneyimlerim doğrultusunda, bulundum:

Bugün evsiz olan insanların% 40’ı kız ve küçük çocuklar. Gerçekten yaşam biçimleri hakkında mutlu hareketli resimler yok, gerçekte, herhangi biri kendi durumundan bahsediyor. Ve kesinlikle, bu bayanlar ve küçük çocuklar evsiz kalmayı seçmedi. Maddeler daha da kötüye gidemese de, evsiz kalmaya başlayan kadın ve gençlerin sayısı artıyor.
Bugünkü evsiz insanların% 25’i, bugün savaşta, çoğunlukla Vietnam Savaşı’nda görev yapan insanlar. Bu sayının azalacağını sanıyordum, ancak Irak Savaşı gazileri zihinsel ve fiziksel toplam sağlıklarına çok az ya da hiç ilgi duymadan geri döndüler ve bir süre için% 25 düzeyinde kalacaklar. Savunma Bölümü, geri dönen Irak Savaşı gazilerinin% 17’sinin travma sonrası kaygı bozukluğu (TSSB) ile geri döndüğünü keşfetti. TSSB (eskiden “savaş yorgunluğu” olarak anılır) kurbanları için muhtemelen 30 ila 40 yıl arasında varolabilecek bir koşuldur.
* Bugün evsiz olduğumu gördüğüm insanların% 35’i, bir tür acımasız elverişsiz pratik tecrübeye sahip olan çocuklar. Evsizlik yaşamının bedelsiz yolu nereye gitti? İnsanların hiç evsizleşerek ikamet etmeyi tercih ettikleri hayatı olmayan bir yaşam biçiminin bir mit olduğu görüşünü öneriyorum. Hiçbir şekilde olmadı. Fakat mit, filmler için harika bir hikaye dizisi sundu.
Altmış yıl içinde ne oldu? Evsiz erkekler ve kadınlar kimlerdir? Neden dışarıda yaşıyorlar? Neden evleri yok? Aman Tanrım, ne oldu?
2007’de, Evsizliğe Son Ulusal İttifak, “Homelessness Counts” (Homelessness Counts) adlı raporunu gerekçe göstererek dile getirdi:

* 672.000 insan, Birleşik Devletlerde her akşam evsiz kaldı (nüfusu 300 milyondan fazla).
* Birleşik Devletlerde yılda üç milyon insan evsiz kalmaktadır.
* Los Angeles Konut Hizmetleri Kurumu (LAHSA) “2007 Büyükşehir Los Angeles Evsiz Sayısı” raporunda, Los Angeles İlçesinde (nüfusun tamamına yakını nüfustan daha fazla olan nüfustan) 160.000’den fazla insan Kaliforniya Eyaletinde evsiz kaldı (toplam nüfus 36 milyon). 10 milyon), California orada:

* On milyondan fazla çocuklu ve her akşam evsiz kalan gençler.
* İlçedeki her gece yaklaşık 74.000 evsiz erkek, bayanlar ve gençler.
* 2006 yılı boyunca Los Angeles’ta evsizlik yaşanmış 141.000’den fazla kişi var. “Los Angeles İlçesinin Kısa Süreli Kısa Ev Dizini” (2006 Kısa Vadeli Konut Rehberinde), Sığınma Evleri Ortaklığı, tüm evsiz sığınma evlerinde 17.000’den fazla barınak yatağının bulunduğunu tespit etti. Her gece evsiz olan 74.000 kişi. Elbette, bugün insanlar “dışarıda” yaşıyorlar çünkü sadece “han’da boşluk yok”.
            Evsizlik nedenleri nelerdir?

The Huffington Post’ta okumaya devam edin