INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi tarafından Örnek Olay İncelemesi

INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Örnek Olay İncelemesi
Super Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi
Uluslararası Intrapreneurial Results öyküsünün şu ana kadar iş tarihinin en çok tanınanlarından biri haline gelmeye devam eden, kalıcı ve güdümlü girişimci Ken Kutaragi tarafından Sony PlayStation’ın Intrapreneurial (kurumsal girişimci) oluşturulmasına ilişkin kısa bir makale.
Girişimcilik, ABD, Avrupa, Asya ve Afrika’daki şirketler, ortaklıklar ve kar amacı gütmeyen şirketler tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Girişimcilik ve Kurumsal Girişimcilik kavramının temelini oluşturan fikir ve kavramlar Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve tüm gezegenlerdeki şirketlerde mevcuttu, sayısız on yıl boyunca, bu terimin hemen öncesinde, ana akım medyada 1980’lerin ortalarında ve rsquos’ta uygulandı.
Howard Edward Haller & rsquos (şimdi bir doktora) Yüksek Lisans Tezi 1982 yılında yayınlandı. Haller & rsquos Tezi, Intrapreneurship’in ilk akademik vaka çalışmasıydı. Bu, firma içinde, soruşturma, 1977’den 1980’e kadar IntDrincerlik macerasına dönüşen & ldquosuper mini pc & rdquo üreticisi PR1ME Pc & rsquos’a odaklandı. PR1ME Leasing’in intrapreneurial başarısı, hızlı büyüyen OTC listelenen ana şirket (PR1ME Computer system Inc.) ile hızlı bir şekilde gelişmeye yardımcı oldu. satış ve kar. Bu gelişme, PR1ME Dizüstü Bilgisayar Anonim Şirketi’nin PR1ME Leasing’in son derece başarılı Intrapreneurship serüvenini başlattıktan hemen sonra 4 yıldan kısa bir süre içinde New York Borsasında işlem görmesini sağladı.
En iyi bilinen medyanın ana akım medyada Intrapreneurship’i ileri sürdüğü on yıllardan beri kurumlarda ve ldquointrapreneur & rdquo veya & ldquoIntrapreneurship & rdquo terimleri ve temel fikirleri kullanılmıştır. 4 Şubat 1985’te TIME Magazine & rsquos yazma, & ldquoHere Intrapreneurs & rdquo, Apple ve Satürn’ün General Motors’ın yaratılması ve AT & T, Data Basic, DuPont ve Texas Instruments’daki Intrapreneurship girişimleri de dahil olmak üzere Intrapreneurial ruhu tartıştı.
Daha sonra Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, 30 Eylül 1985’te Newsweek dergisi raporunda “intrapreneurship” kelimesini kullandı. Başkan Job & rsquos şunları paylaştı: & ldquo The Macintosh grubu, genellikle bir kaç yıl önce intrapreneurship olarak bilinirdi. Bu terim, özünde garaja giden, ancak önemli bir organizasyonda giden bir grup millet oldu. & rdquo
Şimdi Sony PlayStation’ın tarihi ve karlı yaratımı ve lansmanı için.
Elektrik mühendisi olarak eğitim gören Ken Kutaragi, 1975’te Japonya’da Sony Corporation’a katıldı. 25 yaşındaki Ken Kutaragi, genç kızını Nintendo oyun konsolu satın alırken Sony Corporation’daki ses laboratuvarlarında çalışıyordu. Yeni Nintendo oyunuyla oynayan kızı, ancak Nintendo oyununun sesinin yüksek kalitesinden memnun değildi. Koçluktaki koçluk ve pratik deneyiminden ötürü Ken, sadece sesin işlendiği bir dijital çipin Nintendo oyun sisteminin mükemmelliğini önemli ölçüde artıracağını söyledi.
Sony Corporation bilgisayar sistemi oyunlarında yer almadığı için, Ken Kutaragi, bilgisayar sistemi oyun aygıtlarında Nintendo için açık hava danışmanı olarak çalışırken, Sony’deki işini sürdürmek için pazarlık etti. Ken, sonraki nesil Nintendo oyunları / makineleri için & ldquoSPC7000 & rdquo’ı geliştirdi.
Ken & rsquos’un Nintendo’ya danışmanlık yapmasından hemen sonra, Sony Corporation’daki üst düzey yöneticiler, Nintendo ile yan çizgisi projesini bulduktan sonra onu kovmakla tehdit ettiler. Neyse ki Ken için, o zaman Sony Corporation’ın İcra Kurulu Başkanı olan Norio Ohga’nın sağlam yardımları vardı. Başkan Ohga, Ken & rsquos’un yaratıcılığını, girişimci ruhunu ve inovasyonunu bizzat takdir etti, böylece Kutaragi & rsquos çabalarını teşvik etti.
Daha sonra Sony Corporation CEO’su ve rsquos yardımlarıyla (ve Sony & rsquos’un üst yönetim ve rsquos nimetlerinin geri kalanıyla devam eden) Kutaragi, Nintendo’ya bileşen-zaman danışmanı olarak devam etti. Ken, Nintendo için başarıyla CD-ROM tabanlı bir yöntem oluşturdu.
Ardından Nintendo’nun kaderini değiştiren bir yaşamda, CD-ROM yöntemiyle ilerlememeyi seçti. Ken Kutaragi, Sony için bilgisayar sistemi oyun sistemlerinin endüstri ve işletme girişimini gördü. Onun Intrapreneurial ruhu ile, Ken, Sony Corporation elektronik oyun küçük işletmeler girmeye ikna etmek için sert bastırdı. Sony & rsquos üst yönetiminin çoğu, Ken & rsquos kişisel bilgisayar oyun cihazını bir oyuncaktan daha fazla dikkate almazken, Sony için de bir o kadar da değerli değildi, Başkan Ohga ana bir olasılık ve Kutaragi & rsquos stratejisini destekledi.
Ken inatçıydı ve Sony’nin kişisel oyun yöntemini geliştirmeye yönelik çabalarına öncülük etmeye devam etti ve bu da gişe rekorları kıran ürün sonuçları ve ldquoPlayStation & rdquo oldu. Ken Kutaragi, genellikle PlayStation’ın Babası olarak anılmıştır ve Sony, Sony PlayStation 2, Sony PlayStation Transportable ve mevcut Sony PlayStation 3 gibi tüm ilgili Sony ürünleri kadar iyi bir şekilde kullanılmıştır.
Ken Kutaragi, Intrapreneur veya Kurumsal Girişimcinin kalbine ve tabanına sahiptir. Sony & rsquos yönetim kademelerinde kurumsal & ldquonea sayers & rdquo ile mücadele etti ve Ken, Sony’deki kişisel bilgisayar oyun ürününün yaratılması için baskı yapmak üzere Sony’deki işini tam anlamıyla koydu. Ken söyleyerek tasarlandı & ldquoI bile, ortak iş personelinin bile, [ve] özel tipik şirket personeli mükemmel teknolojiler, mükemmel kavramlar ve mükemmel meslektaşları ile bu ölçeğin bir girişim yaratacağını belirtti kanıtlamak istedim. & Rdquo
Sony & rsquos “Metot G” 3-D teknolojisi, Sony PlayStation, 1994 yılında piyasaya sürüldü. Nintendo’nun Super NES’ini hemen dünyanın en çok puan alan konut-oyun platformuna dönüştürebildi. Sony içindeki Ken & rsquos grubu, önemli ödünçlerine dayanamadı, Kutaragi ve Sony, PlayStation 2’de daha büyük bir finansal kumar aldı. Sony, PlayStation start off-up’ına 2,5 milyar dolar yatırım yaparak Ken & rsquos kurumsal girişimci (Intrapreneurial) girişimini destekledi ve ev-video-oyun konsolu uluslararası pazar yeri paylaşımının% 70’ini geçmeye başladı.
Sony & rsquos PlayStation çözüm hattı, en üst düzey video oyun platformuna dönüştü. Sony’nin finansal geri dönüşü astronomik oldu. 1997’nin sonunda Sony & rsquos PlayStation yıllık satışları, PlayStation ürün serisinin sadece ilk dört yılında 7 Milyar Dolara yükseldi. Ken & rsquos Intropreneurial (veya kurumsal girişimci) başarısı, işletme girişimlerinde en büyük yeni işletme girişimleri ve lansmanlarından biri olarak adlandırılmıştır. 1994 PlayStation & rsquos lansmanından bu yana, bu yeni Sony çözüm hattı, Sega Enterprises ve Nintendo oyun makinelerinin hepsinden üstün performans gösterdi.
Sony PlayStation, 1990 ve rsquos’un sonlarında PlayStation’ın 70 milyon üniteden fazla satışıyla, oyun konsollarının net endüstri payını aldı. O sırada, 4 ABD vatandaşı bir özel Sony PlayStation ürününe sahipti. Sony PlayStation’ın finansal başarısı o kadar etkileyiciydi ki, 1998’de PlayStation, Sony Corporation’ın işletme gelirinin yüzde 40’ını sağlıyordu. Sony PlayStation serisinden elde edilen sağlam gelir yine de tüm yuvarlak Sony Corporation’ın kazançlarının yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır.
Kutaragi kısa süre içinde Sony’nin içinde bir girişimci olarak önemli başarısı için ödüllendirildi. Ken, Sony Corporation’ın video oyunu bölümü olan Sony Pc Entertainment’ın (SCEI) Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak Kutaragi, Sony Corporation’ın ana kar merkezi haline Sony Laptop veya bilgisayar Eğlence grubu kurdu.
1996’nın sonlarında, Ken, Sony Computer system Entertainment’ın başkanı olarak değiştirildi ve Sony Personal Computer Entertainment’ın başkanlığına terfi etti. Ken, 1997’de bu görevden emekli olduğu ve SCEI’nin onursal başkanı olduğu için bu sadece kısa vadeli bir senaryo oldu.