INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi tarafından Örnek Olay İncelemesi

INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Örnek Olay İncelemesi
Super Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi
Uluslararası Intrapreneurial Results öyküsünün küçük işletme tarihinin en tanınmışlarından biri haline geldiğine inandığımız, kalıcı ve güdümlü intrapreneur Ken Kutaragi tarafından Sony PlayStation’ın Intrapreneurial (kurumsal girişimci) yaratımı hakkında kısa bir makale.
Intrapreneurship, ABD, Avrupa, Asya ve Afrika’daki şirketler, ortaklıklar ve kar amacı gütmeyen firmalar tarafından başarıyla kullanılmıştır. 1980’lerin ortalarında ve ana akım medyada rsquos’un uygulanmasından önce bile, on yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve tüm gezegenlerdeki şirketler arasında İntertreneursity veya Corporate Entrepreneurship kavram ve kavramı mevcuttu.
Howard Edward Haller & rsquos (şu anda bir Doktora) Yüksek Lisans Tezi 1982’de yayınlandı. Haller & rsquos Tezi, Intrapreneurship’in ilk akademik vaka çalışmasıydı. Bu, şirket içinde, araştırma, 1977 yılından 1980 yılına kadar, IntraLineurship başarılı bir kişisel bilgisayar & rsquos Inturreneurship macerasına odaklanan & ldquosuper mini kişisel bilgisayar & rdquo üreticisine odaklanmıştır. PR1ME Leasing’in intrapreneurial iyi sonuçları, kompakt genişleyen OTC listelenen ana kurumun (PR1ME Computer system Inc.) geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Güçlü satışlar ve kârlarla hızlı bir şekilde. Bu büyüme, PR1ME Computer system Inc.’in, gerçek anlamda verimli Intrapreneurship macerası olan PR1ME Leasing’i başlattıktan sonra 4 yıl içinde New York Borsasında işlem görmesini sağladı.
& Ldquointrapreneur & rdquo veya & ldquoIntrapreneurship & rdquo terimleri ve basit fikirleri var ve yaygın medya medya popüler medya yer Intrapreneurship on yıl öncesinde kurumlarda kullanılmıştır. 4 Şubat 1985’te TIME Magazine & rsquos makalesi & ldquoHere, Intrapreneurs & rdquo’u Interavenurial ruhu, Apple ve Satürn’ün Temel Motorlar, yanı sıra AT & T, Bilgi Genel, DuPont ve Texas Instruments’daki Intrapreneurship girişimleri gibi tartışıldı.
Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, 30 Eylül 1985’te Newsweek dergisi kısa makalesinde “Intrapreneurship” kelimesini kullandı. Yönetim Kurulu Başkanı Job & rsquos şunları paylaştı: & ldquo The Macintosh ekibi normalde intrapreneurship olarak bilinen bir şeydi. Bu terimin özü – garaja geri giden bir grup millet, ama büyük bir organizasyonda. & rdquo
Şimdi Sony PlayStation’ın tarihi ve üretken yaratılması ve piyasaya sürülmesi için.
Elektrik mühendisi olarak eğitim gören Ken Kutaragi, 1975 yılında Japonya’da Sony Corporation’a katıldı. 25 yaşındaki Ken Kutaragi, genç kızını Nintendo oyun konsolu satın alırken Sony Corporation’daki ses laboratuvarlarında çalışıyordu. Yeni Nintendo oyunuyla oynayan kızı, ancak Nintendo oyununun sesinin yüksek kalitesinden memnun değildi. Ken, elektroniğindeki eğitim ve pratik deneyiminden dolayı, yalnızca ses için ayrılmış bir dijital çipin Nintendo oyun tekniğinin yüksek kalitesini önemli ölçüde artıracağı sonucuna vardı.
Sony Corporation, dizüstü bilgisayar veya bilgisayar oyunlarında yer almadığı için Sony’nin işini korumak için müzakere etti, ancak PC oyun cihazlarında Nintendo için açık hava danışmanı (girişimci) olarak çalışıyordu. Ken, yeni nesil Nintendo oyunları / makineleri için & ldquoSPC7000 & rdquo’ı geliştirdi.
Ken & rsquos, Nintendo’nun danışmanı olduktan hemen sonra, Sony Corporation’daki üst düzey yöneticiler, Nintendo ile yan çizgisi projesini bulduktan sonra onu kovmakla tehdit ettiler. Neyse ki Ken için, o zaman Sony Corporation’ın İcra Kurulu Başkanı olan Norio Ohga’nın sağlam desteğini aldı. Başkan Ohga, Ken & rsquos’un yaratıcılığının, girişimci ruhunun ve inovasyonun değerini bizzat tanıyordu, böylece Kutaragi & rsquos çabalarını teşvik etti.
Daha sonra Sony Corporation CEO’su ve rsquos desteğiyle (ve Sony & rsquos üst yönetiminin ve rsquos’un nimetinin geri kalanını dinlemeye devam edin) Kutaragi, Nintendo’ya yarı zamanlı bir danışman olarak çalışmaya devam etti. Ken, Nintendo için CD-ROM tabanlı bir program geliştirdi.
Ardından Nintendo’nun kaderini değiştiren bir yaşamda, CD-ROM yöntemiyle ilerlememeyi seçti. Ken Kutaragi, Sony için kişisel bilgisayar oyun sistemlerinin sektör ve küçük iş fırsatlarını gördü. Intrapreneurial ruhu ile Ken, Sony Corporation’ı elektronik oyun organizasyonuna katılmaya ikna etmek için sert bir baskı yaptı. Sony & rsquos üst yönetiminin çoğu Ken & rsquos dizüstü bilgisayar veya bilgisayar oyun cihazını bir oyuncaktan çok daha fazla dikkate almadı ve Sony için de bir o kadar da değerli değildi, Ohga Başkanı önemli bir olasılık aldı ve Kutaragi & rsquos stratejisini destekledi.
Ken inatçıydı ve Sony’nin kendi oyun yöntemini geliştirmesine yardımcı olmaya yönelik çabalarını sürdürdü ve bu da gişe rekorları kıran ürün iyi sonuçları oldu ve ldquoPlayStation & rdquo. Ken Kutaragi’ye sık sık PlayStation’ın Babası olarak değinildi, & rdquo, Sony PlayStation iki, Sony PlayStation Portable ve mevcut Sony PlayStation 3’ü içeren tüm bağlı Sony çözümleri olarak doğru bir şekilde kullanıldı.
Ken Kutaragi, Intrapreneur veya Kurumsal Girişimcinin kalbine ve tabanına sahiptir. Sony & rsquos yönetim kademelerinde kurumsal & ldquonea sayımlarına karşı mücadele etti ve Ken, Sony’deki dizüstü bilgisayar veya bilgisayar oyun öğesinin yaratılması için basmak üzere Sony’deki işini gerçekten seçti. Ken söyleyerek geliştirildi, & ldquoE bile, standart kurumsal personelin bile, özellikle ortak organizasyon çalışanlarının, mükemmel teknolojiler, mükemmel konseptler ve mükemmel meslektaşlarıyla bu ölçeğin bir girişimini oluşturabileceğini kanıtlamak istediğini kanıtlamak istedim. & Rdquo
Sony & rsquos “System G” 3-D teknolojileri, Sony PlayStation, 1994’te piyasaya sürüldü. Nintendo’nun Super NES’ini hemen dünyanın en iyi oyun platformu haline gelmesi için çıkardı. Sony’nin içindeki Ken & rsquos grubu, önemli ödünçlerini dinlemedi, Kutaragi ve Sony, PlayStation 2’de büyük bir finansal kumar aldı. Sony, PlayStation başlatmasına 2.5 milyar dolar yatırım yaparak Ken & rsquos kurumsal girişimci (Intrapreneurial) girişimini destekledi ve Konut-video-oyun konsolu uluslararası pazar payının% 70’inden fazlasını oluşturuyor.
Sony & rsquos PlayStation çözüm hattı en iyi video oyunu platformuna dönüştü. Sony’ye ekonomik geri dönüş, astronomik oldu. 1997 yılının sonlarında Sony & rsquos PlayStation yıllık satışları, PlayStation kalem çizgisinin sadece 1 4 yılında 7 Milyar Dolara yükseldi. Ken & rsquos Intropreneurial (veya kurumsal girişimci) iyi sonuçlara, işletme girişimlerindeki en büyük yeni işletme girişimleri ve lansmanlarından biri seçildi. 1994 PlayStation & rsquos modelinin piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, bu yeni Sony ürün serisi hem Sega Enterprises hem de Nintendo oyun makinelerini geride bıraktı.
Sony PlayStation, 1990’ların sonlarında ve rsquos’taki PlayStation satışlarının 70 milyon üniteden fazla satışıyla, oyun konsollarının net pazar payını aldı. O sırada, dört ABD vatandaşı birinden bir Sony PlayStation öğesine sahipti. Sony PlayStation’ın parasal sonuçları o kadar etkileyiciydi ki, 1998’de PlayStation, Sony Corporation’ın faaliyet gelirlerinin yüzde 40’ını sunuyordu. Sony PlayStation serisinden elde edilen güçlü kazançlar, tüm yuvarlak Sony Corporation’ın gelirinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.
Kutaragi kısa süre içinde Sony’nin içinde bir intrapreneur olarak önemli başarısı için ödüllendirildi. Ken, Sony Computer’ın video oyun bölümü Sony Laptop veya Computer Entertainment’ın (SCEI) Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Başkan ve CEO olarak, Kutaragi Sony Computer Entertainment grubunu Sony Corporation için önemli bir kâr merkezi haline getirdi.
1996’nın sonlarında, Ken, Sony Laptop veya bilgisayar Entertainment’ın Başkanı olarak değiştirildi ve Sony Laptop veya bilgisayar Eğlence Başkanlığına terfi etti. Ken, 1997’de bu pozisyondan emekli olduğu ve SCEI’nin onursal başkanı olduğu için bu sadece geçici bir durumdu.