INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi tarafından Örnek Olay İncelemesi

INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Örnek Olay İncelemesi
Super Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi
Bu, uluslararası Intrapreneurial Success öyküsünün şu anda iş dünyasındaki en ünlü şirketlerden biri haline gelmesini sağlayan, kalıcı ve güdümlü girişimci Ken Kutaragi tarafından Sony PlayStation’ın Intrapreneurial (kurumsal girişimci) oluşturulmasına ilişkin kısa bir makaledir.
Intrapreneurship, ABD, Avrupa, Asya ve Afrika’daki şirketler, ortaklıklar ve kar amacı gütmeyen firmalar tarafından başarıyla kullanılmıştır. İntertreneurship veya Kurumsal Girişimcilik kavramının altında yatan fikir ve kavram, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve gezegenin tümünde, uzun yıllar boyunca, hatta terimin ana akım medyada 1980’lerin ortalarında ve rsquosun kullanılmasından hemen önce bile mevcuttu.
Howard Edward Haller & rsquos (şu anda Doktora) Yüksek Lisans Tezi 1982’de yayınlandı. Haller & rsquos Tezi, Intrapreneurship’in ilk akademik vaka çalışmasıydı. Bu, firma içinde, araştırma 1977 yılından 1980 yılına kadar & ldquosuper mini bilgisayar sistemi & rdquo üretici PR1ME Bilgisayar & rsquos etkili Intrapreneurship macera odaklanmıştır. PR1ME Leasing intrapreneurial iyi sonuçlar hızla ilerlemek için artan OTC listelenen ana şirket (PR1ME Computer system Inc.) yardımcı oldu güçlü satış ve kazançlar ile. Bu gelişme PR1ME Laptop Inc.’in oldukça başarılı Intrapreneurship macerası olan PR1ME Leasing’i başlattıktan sonra dört yıl içinde New York Borsasında işlem görmesini sağladı.
& Ldquointrapreneur & rdquo veya & ldquoIntrapreneurship & rdquo terimleri ve temel fikirleri, yaygın medyanın ana akım medyada Intrapreneurship’i koymasından hemen önce onlarca yıldan beri varlığını sürdürdü ve başarıyla kullanıldı. 4 Şubat 1985’te TIME Magazine & rsquos post, & Intidreneurs & rdquoHere, Apple ve Satürn’ün General Motors’un yaratılması gibi Intrapreneurial ruhu ve AT & T, Information Basic, DuPont ve Texas Instruments’ta Intrapreneurship girişimleri gibi Intrapreneurial ruhu tartıştı.
Daha sonra Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, 30 Eylül 1985’te Newsweek dergisinin makalesinde “Intrapreneurship” sözcüğünü kullanmıştır. Başkan Job & rsquos şunları paylaşmıştır: & ldquo The Macintosh ekibi, genellikle intrapreneurluk olarak tanınan bir şeydi. Bu terim, özünde garaja giden, ancak önemli bir kurumda giden bir grup insan oldu. & rdquo
Şimdi Sony PlayStation’ın tarihi ve üretken yaratılması ve piyasaya sürülmesi için.
Elektrik mühendisi olarak eğitim gören Ken Kutaragi, 1975’te Japonya’da Sony Corporation’a katıldı. 25 yaşındaki Ken Kutaragi, genç kızını Nintendo oyun konsolu satın alırken Sony Corporation’daki ses laboratuvarlarında çalışıyordu. Yeni Nintendo oyunuyla oynayan kızı, ancak Nintendo oyununun sesinden mükemmel olarak memnun değildi. Ken, elektroniğindeki eğitim ve bilgi birikiminden dolayı sadece Nintendo oyun yönteminin yüksek kalitesini önemli ölçüde güçlendirecek bir sonuca varmıştı.
Sony Corporation, dizüstü bilgisayar veya bilgisayar oyunlarında yer almadığı için, bilgisayar oyunları cihazlarında Nintendo için dışarıdan bir danışman (girişimci) olarak çalışmasına rağmen Ken Kutaragi, Sony’de işini sürdürmek için pazarlık etti. Ken, yeni nesil Nintendo oyunları / makineleri için & ldquoSPC7000 & rdquo’ı geliştirdi.
Ken & rsquos, Nintendo’nun danışmanı olduktan kısa bir süre sonra, Sony Corporation’daki üst düzey yöneticiler, Nintendo ile yaptığı yan proje projesini keşfettikten sonra onu kovmakla tehdit ettiler. Neyse ki Ken için, o zaman Sony Corporation’ın İcra Kurulu Başkanı olan Norio Ohga’nın güçlü yardımları vardı. Başkan Ohga, Ken & rsquos’un yaratıcılığını, girişimci ruhunu ve inovasyonunu bizzat takdir etti, böylece Kutaragi & rsquos çabalarını teşvik etti.
Daha sonra Sony Corporation CEO’su ve rsquos yardımlarıyla (ve Sony & rsquos’un üst yönetim ve rsquos nimetlerinin geri kalanıyla devam eden) Kutaragi, Nintendo’ya bir boy-zaman danışmanı olarak çalışmaya devam etti. Ken, Nintendo için etkili bir CD-ROM tabanlı bir sistem oluşturdu.
Ardından Nintendo’nun kaderini değiştiren bir yaşamda, CD-ROM sistemi ile ilerlememeyi seçti. Ken Kutaragi, Sony’nin pc oyun sistemlerinin pazar yerini ve iş şansını gördü. Intrapreneurial ruhu ile Ken, Sony Corporation’ı elektronik oyun girişimine girmeye ikna etmekte zorlandı. Sony & rsquos üst yönetiminin çoğu Ken & rsquos dizüstü bilgisayar veya bilgisayar oyun cihazlarını bir oyuncaktan çok daha fazla düşünmese de Sony için de bir o kadar da değerli değildi, Başkan Ohga önemli bir fırsat yakaladı ve Kutaragi & rsquos stratejisini destekledi.
Ken inatçıydı ve Sony’nin kişisel oyun sistemini geliştirmesine yardımcı olmak için çalışmaya devam etti ve bu da gişe rekorları kıran ürün sonuçları oldu & ldquoPlayStation & rdquo. Ken Kutaragi, genellikle PlayStation’ın babası olarak anılmıştır ve Sony, Sony PlayStation 2, Sony PlayStation Transportable ve mevcut Sony PlayStation 3 de dahil olmak üzere tüm bağlı Sony markaları kadar iyi durumdaydı.
Ken Kutaragi, Intrapreneur veya Kurumsal Girişimcinin kalbine ve tabanına sahiptir. Sony & rsquos yönetim kademelerinde kurumsal & ldquonea sayımlarına karşı mücadele etti ve Ken, Sony’deki dizüstü bilgisayar oyun öğesinin yaratılması için baskı yapmak üzere Sony’deki işini gerçekten seçti. Ken, “düzenli firma çalışanlarının bile hayır demesi gerektiğini kanıtlamak istedim” diye yazıyordu ve özellikle de tipik organizasyon personeli bu teknolojiyi, mükemmel teknolojiler, mükemmel fikirler ve mükemmel meslektaşlarıyla bir girişim oluşturabilirdi. & Rdquo
Sony & rsquos “Metot G” 3-D teknolojileri, Sony PlayStation, 1994’te piyasaya sürüldü. Nintendo’nun Süper NES’i, hemen dünyanın en iyi oyun-içi oyun platformu haline gelmek için hemen dışladı. Sony’nin içindeki Ken & rsquos grubu kayda değer başarılar elde edemedi, Kutaragi ve Sony PlayStation 2’de ek bir büyük ekonomik kumar aldı. Sony, PlayStation’ın başına iki milyar dolarlık bir yatırım yaparak Ken & rsquos kurumsal girişimci (Intrapreneurial) girişimini destekledi. ev-video-oyun konsolu uluslararası pazar yeri paylaşımının% 70’inden fazlasını oluşturmaya devam etti.
Sony & rsquos PlayStation ürün grubu, önde gelen video oyunu platformuna dönüştü. Sony’ye parasal geri dönüş astronomik oldu. 1997 sonunda, Sony ve rsquos PlayStation yıllık satışları, PlayStation ürün serisinin sadece ilk 4 yılında 7 Milyar Dolara yükseldi. Ken & rsquos Intropreneurial (ya da kurumsal girişimci) başarısı, iş tarihinde en büyük yeni küçük işletme yaratımları ve lansmanlarından biri olarak anılmıştır. 1994 PlayStation & rsquos’un piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, bu yeni Sony ürün serisi, Sega Enterprises ve Nintendo oyun makinelerinin hepsinden daha iyi performans gösterdi.
Sony PlayStation, 1990’ların sonlarında ve rsquos’taki PlayStation’ın 70 milyon üniteden fazla satışıyla, oyun konsollarının açık pazar yeri payını aldı. O sırada, dört Amerika Birleşik Devletleri hanesindeki bir kişi bir Sony PlayStation ürününe sahipti. Sony PlayStation’ın ekonomik açıdan iyi sonuçları, 1998 yılında PlayStation’ın Sony Corporation’ın faaliyet gelirlerinin% 40’ını sağlaması açısından oldukça etkileyiciydi. Sony PlayStation hattından elde edilen güçlü kazançlar, genel Sony Corporation’ın kazançlarının yaklaşık bir çeyreğini oluşturuyor.
Kutaragi, Sony’nin içinde bir girişimci olarak önemli başarılarından dolayı ödüllendirildi. Ken, Sony Corporation’ın video oyunu bölümü olan Sony Pc Entertainment’ın (SCEI) Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. Başkan ve CEO olarak Kutaragi, Sony Computer Entertainment grubunu Sony Corporation için önemli bir kâr merkezi haline getirdi.
1996’nın sonlarında, Ken, Sony Computer Entertainment’ın başkanı olarak değiştirildi ve Sony Computer system Entertainment’ın başkanlığına terfi etti. Ken, 1997’de bu görevden emekli olduğu ve SCEI’nin onursal başkanı olduğu için bu sadece kısa vadeli bir senaryo oldu.