INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi tarafından Örnek Olay İncelemesi

INTRAPRENEURSHIP Sony Corporation & rsquos PlayStation’ın Örnek Olay İncelemesi
Super Intrapreneur (Kurumsal Girişimci) Ken Kutaragi
Uluslararası Intrapreneurial İyi sonuçlar öyküsünün şu anda iş tarihinin en ünlülerinden biri haline gelmesini sağlayan, kalıcı ve güdümlü bir girişimci olan Ken Kutaragi tarafından Sony PlayStation’ın Intrapreneurial (kurumsal girişimci) oluşturulmasına ilişkin bir yazışmadır.
Intrapreneurship, ABD, Avrupa, Asya ve Afrika’daki şirketler, ortaklıklar ve kar amacı gütmeyen firmalar tarafından başarıyla kullanılmıştır. İntertreneurship veya Kurumsal Girişimcilik kavramının temelini oluşturan kavram ve düşünce, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve gezegenin tümünde, uzunca bir süredir, hatta terimin 1980’li yılların ortalarında ve ana akımda kullanılmasının hemen öncesinde bile mevcuttu. medya.
Howard Edward Haller & rsquos (şimdi Ph.D.) Yüksek Lisans Tezi 1982’de yayınlandı. Haller & rsquos Tezi, Intrapreneurship’in ilk akademik vaka çalışmasıydı. Bu, firmanın içindeki analiz, 1977’den 1980’e kadar IntDrincerlik macerasına yönelen ve ldquosuper mini pc & rdquo üreticisi PR1ME Kişisel bilgisayarı & rsquos’una odaklandı. PR1ME Leasing’in intrapreneurial başarısı, küçük büyüyen OTC listelenen ana şirkete (PR1ME Laptop Inc.) güçlü bir şekilde hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı oldu. satış ve kar. Bu gelişme, PR1ME Dizüstü veya Bilgisayar AŞ’nin son derece başarılı Intrapreneurship macerası olan PR1ME Leasing’i başlattıktan hemen sonra dört yıl içinde New York Borsasında işlem görmesini sağladı.
Popüler medyanın ana akım medyada Intrapreneurship’i koymasından hemen önce onlarca yıldan beri şirketlerde ve ldquointrapreneur & rdquo veya & ldquoIntrapreneurship & rdquo’un terimleri ve temel fikirleri doğru bir şekilde kullanılmıştır. Dört Şubat 1985’te TIME Magazine & rsquos raporu, Intrapreneurs & rdquoHere geldikten sonra, Apple ve Satürn’ün General Motors içinde yaratılması gibi Intrapreneurial ruhu, AT & T, Data Common, DuPont ve Texas Instruments’daki Intrapreneurship girişimleri kadar iyi tartıştı.
Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs, 30 Eylül 1985’de Newsweek dergisi yayınında “Intrapreneurship” kelimesini kullandı ve Başkan Job & rsquos’un paylaştığı “& ldquo The Macintosh” ekibi, genellikle birkaç yıl önce girişimcilik olarak tanımlandı. Terim tereddü – özünde garaja giden bir grup erkek ve kadın, ama büyük bir şirkette. & rdquo
Şimdi Sony PlayStation’ın tarihi ve üretken yaratılması ve piyasaya sürülmesi için.
Elektrik mühendisi olarak eğitim gören Ken Kutaragi, 1975’te Japonya’da Sony Corporation’a katıldı. 25 yaşındaki Ken Kutaragi, genç kızını Nintendo oyun konsolu satın alırken Sony Corporation’daki ses laboratuvarlarında çalışıyordu. Yeni Nintendo oyunuyla oynayan kızı, ancak Nintendo oyununun sesinin en iyi kalitesinden memnun değildi. Ken, elektroniğindeki eğitim ve bilgi birikiminden dolayı sadece Nintendo oyun programının en üstün kalitesini büyük ölçüde güçlendirecek bir dijital çipin sonucunu çıkardı.
Esasen Sony Corporation’ın bilgisayar oyunlarına dahil olmaması nedeniyle Ken Kutaragi, dizüstü bilgisayar oyun cihazlarında Nintendo için açık hava danışmanı (girişimci) olarak çalışmasına rağmen Sony’deki işini sürdürmek için pazarlık etti. Ken, yeni nesil Nintendo oyunları / makineleri için & ldquoSPC7000 & rdquo’ı geliştirdi.
Nintendo’nun danışmanı olarak Ken & rsquos’un başarısından hemen sonra, Sony Corporation’daki üst düzey yöneticiler, Nintendo ile yaptığı yan proje projesini keşfettikten hemen sonra onu kovmakla tehdit ettiler. Ken için çok şükür ki, o zaman Sony Corporation’ın İcra Kurulu Başkanı olan Norio Ohga’nın güçlü desteği vardı. Başkan Ohga, Ken & rsquos’un yaratıcılığının, girişimci ruhunun ve inovasyonun değerini bizzat tanıyordu, böylece Kutaragi & rsquos çabalarını teşvik etti.
Daha sonra Sony Corporation CEO’su ve rsquos desteğiyle (ve Sony & rsquos üst yönetiminin ve rsquos’un nimetinin geri kalanını dinlemeye devam edin) Kutaragi, Nintendo’ya eleman-zaman danışmanı olarak çalışmaya devam etti. Ken, Nintendo için temel olarak CD-ROM tabanlı bir teknik oluşturdu.
Ardından Nintendo’nun kaderini değiştiren bir yaşamda, CD-ROM sistemi ile ilerlememeyi seçti. Ken Kutaragi Sony’nin kişisel bilgisayar oyun sistemlerinin pazar ve iş fırsatlarını gördü. Intrapreneurial ruhu ile Ken, Sony Corporation’ı elektronik oyun şirketine girmeye ikna etmekte gerçekten zorlandı. Sony & rsquos üst yönetiminin çoğu Ken & rsquos pc oyun cihazına bir oyuncaktan daha fazla bakmadığı ve Sony için değerli olmadığı zaman, Başkan Ohga önemli bir fırsat yakaladı ve Kutaragi & rsquos stratejisini destekledi.
Ken inatçıydı ve Sony’nin kendi oyun programını geliştirmesine yardımcı olmak için çaba sarfetmeye devam etti ve bu da gişe rekorları kıran ürün başarısı oldu ve ldquoPlayStation & rdquo. Ken Kutaragi normalde ‘PlayStation’ın Babası’ olarak anılıyor ve Sony PlayStation 2, Sony PlayStation Transportable ve mevcut Sony PlayStation 3 gibi tüm bağlı Sony çözümleri kadar etkiliydi.
Ken Kutaragi, Intrapreneur veya Kurumsal Girişimcinin kalbine ve tabanına sahiptir. Sony & rsquos yönetim kademelerinde kurumsal & ldquonea sayers & rdquo ile mücadele etti ve Ken, Sony’deki bilgisayar oyunu çözümünün yaratılması için baskı yapmak üzere Sony’deki işini gerçekten seçti. Ken söyleyerek, & ldquoI bile sık sık şirket personeli hayır, özellikle ortak girişimciler mükemmel teknoloji, mükemmel fikirler ve mükemmel meslektaşları ile bu ölçekte bir girişim yaratacağını belirtmek istediğini kanıtlamak istedim. & Rdquo
Sony & rsquos “Technique G” üç boyutlu teknolojileri, Sony PlayStation, 1994 yılında piyasaya sürüldü. Nintendo’nun Super NES’ini hemen dünyanın en iyi konut oyun platformu haline getirmek için çıkardı. Sony içindeki Ken & rsquos grubu, önemli başarılarından dolayı dinlenmedi. Kutaragi ve Sony, PlayStation 2’de daha önemli bir parasal kumar aldı. Sony, PlayStation’a başlangıçta 2,5 milyar dolar yatırım yaparak Ken & rsquos kurumsal girişimci (Intrapreneurial) girişimini destekledi ve konut-video-oyun konsolu uluslararası pazar payının% 70’inden fazlasını oluşturmaya devam etti.
Sony & rsquos PlayStation ürün grubu, büyük video oyun platformu haline geldi. Sony’ye ekonomik geri dönüş, astronomik oldu. 1997’nin sonunda Sony & rsquos PlayStation yıllık satışları, PlayStation kalem çizgisinin sadece ilk dört yılında 7 Milyar Dolara yükseldi. Ken & rsquos Intropreneurial (veya kurumsal girişimci) başarısı, şirket tarihindeki en büyük yeni iş yaratımları ve lansmanlarından biri olarak anılmıştır. 1994 PlayStation & rsquos lansmanı nedeniyle, bu yeni Sony ürün serisi hem Sega Enterprises hem de Nintendo oyun makinelerini geride bıraktı.
Sony PlayStation, 1990 ve rsquos’un sonlarında, PlayStation’ın 70 milyon üniteden fazla satışıyla, oyun konsollarının açık pazar yeri payını aldı. O sırada, dört Amerika Birleşik Devletleri hanesindeki 1 kişi bir Sony PlayStation ürününe sahipti. Sony PlayStation’ın finansal başarısı o kadar etkileyiciydi ki, 1998’de PlayStation, Sony Corporation’ın faaliyet gelirlerinin yüzde 40’ını veriyordu. Sony PlayStation serisinin sağlam kazançları, yine de Sony’nin genel kazançlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.
Kutaragi kısa süre içinde Sony’nin içinde bir intrapreneur olarak önemli başarısı için ödüllendirildi. Ken, Sony Corporation’ın video oyun bölümü olan Sony Computer system Entertainment’ın (SCEI) Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı oldu. Başkan ve CEO olarak Kutaragi, Sony Bilgisayar sistemi Eğlence grubunu Sony Corporation için büyük bir kâr merkezi haline getirdi.
1996’nın sonlarında, Ken, Sony Personal bilgisayar Entertainment’ın Başkanı olarak değiştirildi ve Sony Pc Entertainment’ın başkanlığına terfi etti. Ken, 1997’de bu pozisyondan emekli olduğu ve SCEI’nin onursal başkanı olduğu için bu sadece geçici bir durumdu.