Burulma Yayları ile Bağlantılı Nitelikler

Burulma yayları çoğu erkek ve kadın için anında tanımlanabilir ve birçok uygulama türünde tipik bir görüştür. “Bobin gibi sıkı sarılır” sözü, bu bahar biçiminden kaynaklanır. İnşaat, yağ, rekreasyon, sağlık, çim ve bahçe, mobilya, donanım, elektrik, tüketici elektroniği, otomotiv ve tarım gibi bir çok endüstride yararlanmaktadırlar.
Torsiyon Yayı Nedir
Burulma yayı, dört ana yay çeşidinden biridir. Bunlar, bir araçta meydana gelen darbeler gibi kullanılan sıkıştırma yayları gibi şeyleri içerir. Ayrıca eski garaj kapı açıcı türlerinde uzatma yayları içerirler. Eski stil saatlerin sürüş mekanizmaları gibi, spiral yaylar da içerir. Burulma yayı, en önemli eksene dikey olarak burulma (döndürme yönü) içinde enerji uygular. Genel olarak perakendeci mekanik güç torsiyonu bahar bükülmüş bir konuma konumlandırmak için kullanılan istihdam edilmektedir. Yay, rahat bir duruma döndüğünde, bu durumda olsa da bir burma kuvveti uygulayacaktır.
Yaylar İki Çeşitte Hazır Oldu
İki çeşit burma yayı var. İlk tipte yay, eksene göre dikey yönde bükülebilen esnek bir nesne içerir. Bir oyuncak uçağının pervanesine bağlı olan lastik bant bunun bir örneğidir. Yara alındıktan hemen sonra yay olan lastik bant pervaneyi zorlar.
İkinci yay şekli, bir bobin şekli oluşturan bir telden oluşur. Telin malzemeye ve çapa sahip olması, bobinin sürekli olarak yeni bir şekle dönüşmeden deformasyona uğramasına neden olabilir. Bir fare kapağı üzerindeki tutma çubuğu, sargılı bir tel yay ile güçlendirildiği için bir örnektir.
Yayların Uygulamaları
En kullanışlı olanlardan biri, elbise pimlerinde kullanılan yaylar içindir. Otomatik garaj kapısı açma tertibatındaki mekanizmada, ev sahipleri, bu yayları kapı panellerinin ağırlığına karşı bir denge olarak işlev gördükleri şekilde görebilirler. Dijital kamera ve kompakt disk oynatıcılarda, açık giriş kapılarını açan daha küçük yaylar, Jack In The Box gibi bir çok şey var.
Yüksek finiş emici sunmanın bir yolu olarak modern otomobiller ve kamyonlar, sıklıkla tekerlek eksenini aracın bedenine bağlamak için kol kolu ile birlikte kalın çelik burulma çubukları kullanır. Kaba araziyi harika bir şekilde gören askeri araçlar da bu türden şok emme mekanizmalarından faydalanmaktadırlar.
Eski kuşatma motorları, düşman binalarındaki kayaları atmak için torsiyon yayları kullanıyorlardı. Fakat başka bir örnek, mekanik kol saatindeki saç fırdöndür. Bir projektör ekranında ışığın yansımasının aşamalı olarak yönetilmesi, dişli içindeki küçük aynaları düzenleyen yay teknolojileri ile gerçekleştirilebilir.
Bu Yayları Belirtme
Yayları belirtmek için uygulanan iki faktör boyut ve radyal kuvvettir. Tamamen hareketsiz halde, radyal kuvvet yayın tarafından uygulanan dönme kuvveti. Bu durum belirli bir dönme uzaklığında belirtilir. Örneğin, tamamen kapatılan garaj kapısı yaylanma durumu, çeşitli devirler olabilir, oysa bir fare kapanma yayının püskürtme durumu muhtemelen & frac14, & frac12 veya – dönüş frac34 olabilir. Radyal mesafenin değişmesine doğrusal olarak orantılı olarak, yayın yayları açıldığında azalan bir kuvvet uygular. Bu, saat gibi hassas kullanımlar için önemlidir.
Radyal kuvvet için spesifikasyonları karşılamak için önemli olan bobin büyüklüğü tel çapı ve yayın üretildiği malzeme ile belirlenir. Doğru bobin üzerine karar verin ve uygun bir eşleşme elde etmek için burulma yayları için bir katalog tarayın. En iyi tarz yaklaşımdır.