Burulma Yayları ile Bağlantılı Nitelikler

Burulma yayları çoğu erkek ve kadın için hemen tanımlanabilir ve pek çok uygulamada standart bir görüştür. “Bobin gibi sıkı sarılır” diyen bu tür kaynaktan kaynaklanır. İnşaat, yağ, rekreasyon, sağlık, çim ve bahçe, mobilya, donanım, elektrik, tüketici elektroniği, otomotiv ve tarım gibi çok çeşitli endüstrilerde kullanırlar.
Torsiyon Yayı Nedir
Burulma yayı, yayların en önemli 4 çeşitinden biridir. Bunlar, bir otomobilin şokları gibi kullanılan sıkıştırma yaylarından oluşur. Ayrıca, daha eski garaj kapı açıcı türlerinde uzatma yayları da içerirler. Eski stil saatlerin sürüş mekanizmaları gibi spiral yaylar da bulunur. Burulma yayı, burulma (dönüş yolu) içinde, ana eksene dikey olarak enerji uygular. Genellikle perakendecilere mekanik enerji torsiyonu baharın bükülmüş halde bırakılması için kullanıldığı için kullanılır. Yay rahat bir duruma döndüğünde bahar bu haldeyken bir burma kuvveti uygulayacaktır.
Yaylar İki Çeşitte Temin Edilir
İki çeşit burma yayı var. 1. tipte yay, eksene göre dikey yönde bükülebilen esnek bir nesne içerir. Bir oyuncak uçağının pervanesine bağlanan lastik bant bunun bir özel örneğidir. Yaranın hemen ardından yay olan lastik bant pervaneyi zorlar.
İkinci yay şekli, bir bobin şekli oluşturan bir telden oluşur. Tel, bobinin geçici olarak bükülebileceği bir malzeme ve çapa sahip olmalı ve kalıcı olarak yeni bir şekle dönüşmelidir. Bobinli bir tel yay ile güçlendirildiğinden, bir fare kapağındaki tutma çubuğu 1 örnektir.
Yayların Uygulamaları
En doğru şekilde tanımlanan kullanımlardan biri, elbise pimlerinde kullanılan yaylar içindir. Otomatik garaj kapısı açma tertibatındaki mekanizmada, ev sahipleri, bu yayları kapı panellerinin ağırlığına karşı bir denge olarak işlev gördükleri şekilde görebilirler. Açık giriş kapılarını açan küçük yaylar, önemli ölçüde bir Jack In The Box gibi dijital kameralar ve kompakt disk oynatıcılarda kullanılmaktadır.
Yüksek yüzey emiciliği sağlamak için bir araç olarak çağdaş otomobiller ve kamyonlar, tekerlek eksenini aracın gövdesine bağlamak için genellikle bir kol kolu ile birlikte kalın çelik burulma çubukları kullanırlar. Kaba araziler gören askeri araçlar da bu türden şok emme mekanizmalarından yararlanmaktadır.
Eski kuşatma motorları, düşman binalarındaki kayaları atmak için torsiyon yayları kullandı. Ancak yine de başka bir örnek, mekanik kol saatlerinde saç fırdöndürücüdür. Bir projektör ekranında ışığın yansımasının aşamalı yönetimi, ekipmanın içindeki küçük aynaları düzenleyen yay teknolojileri yoluyla da üretilebilir.
Bu Yayları Belirtme
Yayları belirtmek için kullanılan boy ve radyal kuvvet iki öğedir. Tamamen hareketsiz halde, radyal kuvvet baharın uyguladığı dönme kuvveti. Bu durum belirli bir dönme uzaklığında belirtilir. Örneğin, tamamen kapatılan garaj kapısı yay durumu, çok sayıda devir olabilir, bu durumda bir fare kaputu yayının emme hali iyi bir şekilde & frac14, & frac12 veya £ 34 olabilir. Radyal mesafenin değişmesi ile doğrusal olarak orantılı olarak, yay telleri açıldığında azalan bir kuvvet uygular. Bu hassas saatler gibi saatler için önemlidir.
Radyal kuvvet için spesifikasyonları karşılamak için gereken bobinin boyutu, tel çapı ve yayın üretildiği malzeme ile belirlenir. Doğru bobin üzerine karar vermek ve daha sonra torsiyon yayları için kabul edilebilir bir eşleşme keşfetmek için bir katalog taramak son derece etkili tasarım tekniğidir.