Burulma Yayları ile Bağlantılı Nitelikler

Burulma yayları, günümüzde çoğu insan için anında tanımlanabilir ve pek çok uygulamada standart bir göredir. “Bobin gibi sıkı sarılır” sözü, bu bahar biçiminden kaynaklanır. İnşaat, yağ, rekreasyon, sağlık, çim ve bahçe, mobilyalar, donanım, elektrik, müşteri cihazları, otomotiv ve çiftçilik gibi bir çok endüstride kullanıyorlar.
Torsiyon Yayı Nedir
Burulma yayı dört temel yay türünden biridir. Bunlar, bir araçta meydana gelen darbeler gibi kullanılan sıkıştırma yaylarından oluşur. Ayrıca, daha eski garaj kapı açıcılarında keşfedilen uzatma yayları dahildir. Eski stil saatlerin sürüş mekanizmaları gibi, spiral yaylar da içerirler. Burulma yayı, en önemli eksene dikey olarak burulma (dönme yolu) içinde enerji uygular. Normalde, mekanik güç torsiyonunun yayın bükülmüş halde bulunması için kullanılması için kullanılır. Bahar her ne kadar bu haliyle rahat bir duruma döndüğünde burun bir burma kuvveti uygulayacaktır.
Yaylar İki Çeşitte Suniliyor
Burulma yaylarının iki şekli var. 1. tipte yay, eksenine göre dikey bir yolda bükülebilen esnek bir nesne içerir. Oyuncak uçağın pervanesine bağlanan lastik bant bunun bir örneğidir. Yaranın ardından yay olan lastik bant pervaneyi zorlar.
İkinci yay türü, bir bobin şekli oluşturan bir telden oluşur. Telin malzemeden ve çaptan olması gerekirken, bobin geçici olarak bükümlü olabilir ve kalıcı olarak yeni bir şekle dönüşebilir. Bobinli bir tel yay ile güçlendirildiği için, bir fare kapağı üzerindeki tutma çubuğu bir örnektir.
Yayların Uygulamaları
En çok tanınan özelliklerden biri de, elbise pimleri kullanılan yaylar içindir. Otomatik garaj kapısı açma tertibatındaki mekanizmada, ev sahipleri bu yayları kapı panellerinin ağırlığına karşı bir denge olarak görürken görebiliyorlar. Açık giriş kapılarını açan daha küçük yaylar, bir Jack In The Box gibi dijital kameralar ve kompakt disk oynatıcılarda kullanılmaktadır.
Günümüzde yüksek kaliteli soğurmayı sunmanın bir yolu olarak, modern otomobiller ve kamyonlar, sıklıkla, tekerlek eksenini aracın fünyesine bağlamak için bir kol kolu ile birlikte kalın çelik burulma çubukları kullanmaktadır. Askeri otomobiller, kaba bir arazide görülen bu tür şok emme mekanizmalarından da yararlanıyorlar.
Eski kuşatma motorları, düşman binalarındaki kayaları atmak için torsiyon yayları kullandı. Fakat farklı bir örnek mekanik kol saatinde saç fırdöndür. Bir projektör ekranında ışığın yansımasının aşamalı olarak yönetilmesi, dişli içindeki küçük aynaları düzenleyen yay teknolojisi sayesinde de gerçekleştirilebilir.
Bu Yayları Belirtme
Yayları belirtmek için boyut ve radyal kuvvet iki faktördür. Tamamen hareketsiz halde, radyal kuvvet, yayın tarafından uygulanan dönme kuvveti olur. Bu durum tam bir dönme uzaklığında belirtilmiştir. Örneğin, tamamen kapatılan garaj kapısı yay durumu, muhtemelen çok devir olabilir, bununla birlikte bir musluk yayının dolu hali muhtemelen & frac14, & frac12 veya & frac34 olabilir. Radyal mesafenin değişmesine doğrusal olarak orantılı olarak, yayın yayları açıldığında azalan bir kuvvet uygular. Saat gibi hassas kullanımlar için bu önemlidir.
Radyal kuvvet için spesifikasyonları karşılamak için gerekli bobinin boyutu tel çapı ve yayın yarattığı malzeme ile belirlenir. Doğru bobin üzerine karar vermek ve daha sonra kabul edilebilir bir eşleşme yerini bulmak için burulma yayları için bir katalog taramak oldukça iyi bir tasarım yöntemidir.