Burulma Yayları ile Bağlantılandırılan Özellikler

Burulma yayları birçok birey için hızlı bir şekilde tanımlanabilir ve bir çok uygulama türünde standart bir göredir. “Bir bobin gibi sıkı sarılır” diyen bu bahar çeşidinden kaynaklanır. İnşaat, yağ, rekreasyon, sağlık, çim ve bahçe, mobilya, donanım, elektrik, tüketici elektroniği, otomotiv ve çiftçilik gibi bir çok endüstride faydalanıyorlar.
Torsiyon Yayı Nedir
Burulma yayı, 4 en önemli yay türüdür. Bunlar, bir araçta şoklar gibi uygulanan sıkıştırma yaylarını içerir. Ayrıca garaj kapısı açıcıların daha eski türlerinde tanımlanan uzatma yaylarını da içerirler. Eski stil saatlerin sürüş mekanizmaları gibi, spiral yaylar da içerirler. Burulma yayı, en önemli eksene dikey olarak burulma (dönme yolu) içinde güç uygular. Genellikle mekanik güç saklamak için kullanılır burulma, yayın bükülmüş halde konumlandırılması için kullanılır. Bahar her ne kadar bu haliyle rahat bir duruma döndüğünde burun bir burma kuvveti uygulayacaktır.
Yaylar İki Çeşitte Mevcut
İki tür burma yay var. İlk formda yay, eksenine göre dikey bir yolda bükülebilen esnek bir nesne içerir. Oyuncak uçağın pervanesine bağlanan lastik bant bunun tek örneğidir. Kazandıktan sonra yay olan lastik bant pervaneyi zorlar.
İkinci çeşit yay, bir bobin şekli oluşturan bir telden oluşur. Tel, malzemeye ve çapa sahip olmalı ve bobin, kalıcı olarak yeni bir şekle dönüşmeden geçici olarak bükülmelidir. Bobinli bir tel yay ile güçlendirildiği için, bir fare kapağı üzerindeki tutma çubuğu bir örnektir.
Yayların Uygulamaları
En etkili bilinen yöntemlerden biri, elbise pimlerinde kullanılan yaylar içindir. Otomatik bir garaj kapısı açacağı mekanizmasındaki ev sahipleri, bu yayları kapı panellerinin ağırlığına karşı dengeleyici olarak görebiliyorlar. Açık giriş kapılarını açan, bir Jack In The Box gibi, makul yaylar, dijital kameralar ve kompakt disk oynatıcılarda kullanılır.
Yüksek finiş emme özelliğini sunmanın bir yolu olarak çağdaş otomobiller ve kamyonlar, tekerlek eksenini aracın gövdesine bağlamak için kol kolu ile birlikte düzenli olarak kalın çelik burulma çubukları kullanırlar. Kaba arazilerden müthiş bir anlaşma gören askeri araçlar da bu tür şok emme mekanizmalarından yararlanmaktadır.
Eski kuşatma motorları, düşman binalarındaki kayaları atmak için torsiyon yayları kullandılar. Yine de bir başka örnek, mekanik kol saatinde saç fırtınasıdır. Bir projektör ekranında ışığın yansımasının aşamalı yönetimi, ekipman içindeki küçük aynaları düzenleyen yay teknolojisi ile de oluşturulur.
Bu Yayları Belirtme
Boyut ve radyal kuvvet, yayın belirtmek için kullanılan iki üründür. Tam kapalı halde olsa da, radyal kuvvet, yayın tarafından uygulanan dönme kuvveti. Bu durum belirli bir dönme uzaklığında belirtilir. Örneğin, tamamen kapatılan garaj kapısı yay durumu, muhtemelen bir çok atış olabilir, bu durumda fıçı yastığı püskürtme durumu & frac14, & frac12 veya & frac34 olabilir. Radyal mesafeyi ayarlamak için doğrusal olarak orantılı olarak, yayın telleri açıldığında azalan bir kuvvet uygular. Bu, hassas saatler gibi kullandığı için önemlidir.
Radyal kuvvet için spesifikasyonları karşılamak için gerekli bobinin boyutu, tel çapı ve yayın yarattığı malzeme ile belirlenir. Doğru bobin üzerine karar vermek ve daha sonra torsiyon yayları için kabul edilebilir bir maç yapmak için bir katalog taramak inanılmaz ideal tasarım ve stil stratejisidir.